W tym tygodniu dzieci z grupy II przeżyły spotkanie z panem rolnikiem.
Opiekunka za pomocą kolorowych ilustracji przedstawiła dzieciom postać rolnika, oraz to jak wygląda jego dzień od świtu do nocy. Rolnik wstaje bardzo wcześnie, ponieważ musi wyprowadzić zwierzęta na łąki, zebrać jajka od kur, pozbierać w sadzie jabłka i podlać ogród warzywny. Pan rolnik wyrusza także w pole, by pracować tam traktorem i innymi sprzętami rolniczymi. Dzieci mogły poznać sprzęty rolnicze, których rolnik używa w swojej codziennej pracy. Tego dnia czerwone nutki bawiły się zabawkowymi sprzętami rolniczymi tj. konewką, taczką, łopatką czy grabiami. Praca rolnika jest bardzo ważna, ponieważ wiele produktów, których spożywamy otrzymujemy od niego. Dzieci poznały takie produkty jak: mleko, mąka, chleb, cukier, owoce, warzywa, jajka. Średniaki dopasowywały obrazki przedstawiające produkty od rolnika do naturalnych produktów przyniesionych przez opiekunkę.
W tym tygodniu dzieci dowiedziały się na podstawie historyjki obrazkowej skąd się bierze chleb. Tydzień podsumowała praca plastyczna pt. „Rolnik w pracy”. Dzieci kolorowały kredkami sylwetę rolnika pracującego traktorem w polu. Nie zabrakło również wspólnych zabaw kołowych tj. „Rolnik sam w dolinie” czy „ Mało nas do pieczenia chleba”.

Tematem głównym zabawy w tym tygodniu było „Sadzenie kwiatków”. Opiekunka na podstawie kolorowych obrazków przedstawiła dzieciom wiosenne kwiaty tj. tulipan, przebiśnieg i hiacynt. Dzieci poznały jak wyglądają bazie a dotykając je mogły poczuć, że są mięciutkie i przyjemne. Czerwone nutki dowiedziały się, jak należy pielęgnować kwiaty tzn. trzeba je podlewać, nie wolno zrywać listków, muszą mieć dostęp do słoneczka.

Na podstawie historyjki obrazkowej „ O żółtym tulipanie” dzieci poznały cykl wzrostu kwiatów. Prowadząca zapoznała dzieci jak wyglądają narzędzia ogrodnicze: grabki, łopatka, konewka, sekator oraz wyjaśniła w jakich sytuacjach się ich używa.

Opiekunka pokazała dzieciom jak posadzić cebulkę : należy wsypać do doniczki ziemię, włożyć cebulkę oraz podlać ją. Dzieci mogły posadzić z pomocą opiekunki cebulki w doniczkach. Zabawa ruchowa polegała na naśladowaniu czynności jakie wykonuje rolnik podczas swojej pracy np. ogrodnik sieje, zbiera jabłka z drzew, kopie łopatką, jedzie traktorem. Tydzień podsumowała praca plastyczna pt. „ Wiosenny tulipan”.

Opiekunka przygotowała szablon tulipana, który dzieci ozdabiały zielonymi i czerwonymi kawałeczkami papieru.

 

W dniach 11.03-15.03.2019 r. starszaki z grupy III zapoznały się ze zwiastunami wiosny.

Opiekunka, na podstawie ilustracji i plansz, przybliżyła dzieciom zmiany zachodzące w przyrodzie na wiosnę np. robi się cieplej, znika śnieg, pojawia się trawa i pierwsze kwiaty. Witając Panią Wiosnę dzieci tańczyły z kolorowymi chusteczkami do utworu A. Vivaldiego ,,Cztery pory roku”. Opiekunka zrobiła dzieciom także dobierankę i eliminatkę, w której starszaki dobierały ilustracje do odpowiedniej pory roku (wiosna – kwiatki, słońce; zima – śnieg, gruba czapka). Na zakończenie tygodnia dzieci z grupy III wykonały pracę plastyczną techniką malowania pastą pt. ,,Kotki baziowe”.

W dniach 18.03-22.03.2019 starszaki zapoznały się z ,,Wiosennymi porządkami”. Opiekunka zaprezentowała dzieciom ilustracje przedstawiające porządki w domu (m.in. mycie okien, odkurzanie, pranie, zmywanie, porządkowanie zabawek, trzepanie dywanów). Poznaliśmy również przedmioty, których potrzebowaliśmy przy sprzątaniu – odkurzacz, ściereczka, szczotka. W kolejnych dniach dzieci z grupy ,,Żółte nutki” zapoznały się z pracami w ogrodzie. Dzieci dowiedziały się jak nazywają się poszczególne sprzęty (konewka, grabie, taczka, motyka). Zadaniem dzieci było dobranie odpowiedniego narzędzia – zabawki do odpowiedniej ilustracji. Starszaki obejrzały historyjkę obrazkową pt. ,,Wiosenne porządki” J. Brzechwy. Wysłuchały również tego wiersza, który przeczytała im opiekunka. Na podsumowanie tygodnia dzieci wykonały pracę plastyczną, kolorowały kredkami konewkę ogrodnika.

 

error: Content is protected !!