W tygodniu od 28.01 – 01.02. dzieci z grupy I „Niebieskie Nutki” zapoznały się z tematem zajęć – „Karnawałowe zabawy muzyczne”. Opiekunka opowiedziała dzieciom o balu karnawałowym, który odbędzie się w żłobku. Na kolorowych ilustracjach dzieci mogły zobaczyć stroje w jakie mogły przebrać się na bal. Chętnie przymierzały stroje elfa, biedronki, motylka oraz maski przedstawiające zwierzęta: pies, kot, miś, itd. Przy utworach o tematyce dziecięcej bawiliśmy się kolorowymi balonami oraz szarfami. Próbowaliśmy robić małe kółeczka i pociąg.
Zajęcia z dnia od 28.01.2019r do 01.02.2019r.
Przewodnim tematem był „Bal karnawałowy”.
Pierwszego dnia tygodnia dzieci mogły dowiedzieć się czym jest bal karnawałowy i jakie są do niego przygotowania.
Opiekunka za pomocą ilustracji pokazała jak można się ubrać na bal, oraz w co w tym dniu możemy się bawić ( tańczyć , robić pociąg, wspólne koło).
Kolejnego dnia prowadząca opowiedziała dzieciom o strojach karnawałowych, następnie dzieci mogły się przebrać za strażaka, rycerza i wróżkę.
W środę opiekunka opowiedziała dzieciom na podstawie bajki historię o kopciuszku, pokazując przy tym kolorowe obrazki.
Podczas następnych zajęć opiekunka wraz z dziećmi zorganizowała żłobkowy bal karnawałowy.
Wspólnie ozdabiali salę balonami i serpentynami, a następnie tańczyli do znanych im piosenek.
W ostatni dzień tygodnia opiekunka pokazała dzieciom różne maski karnawałowe ( pieska , kotka, małpki itp.). W tym dniu dzieci także ozdabiały maski przy pomocy cekinów i brokatu.
W dniach 28.01 – 01.02.2019 dzieci z grupy III ,,Żółte Nutki’’ zapoznały się z tematem ,,Kolorowy karnawał’’.
Dzieci oglądały teatrzyk pt. ,,Kopciuszek’’. Kopciuszek, który tańczył na balu bardzo zaciekawił dzieci, które zapragnęły także przeżyć taki bal w naszym żłobku. Dekorowaliśmy wspólnie naszą salę balonami i serpentynami.
Opiekunka pokazała dzieciom na obrazkach różne, kolorowe stroje i tajemnicze maski. Dzieci opowiadały o swoich strojach, które założą na bal karnawałowy. Na zorganizowanym na naszej grupie balu karnawałowym, dzieci uczestniczyły w tańcach karnawałowych, wesoło pląsały przy różnych rodzajach muzyki, tańczyły z balonami na gazetach. Wielką radość sprawiły im kolorowe czapeczki, maski, dzięki którym poczuły karnawałowy radosny nastrój.
Starszaki własnoręcznie wykonały także maski, udekorowały je cekinami i brokatem.
Zajęcia z dnia od 04.02.2019r do 08.02.2019r.
W tym tygodniu dzieci z grupy II przeżyły spotkanie z teatrem.
Pierwszego dnia dowiedziały się czym jest teatr, otrzymały bilety na spektakl, zostały zapoznane z wnętrzem teatru: sceną, kurtyną, dekoracjami oraz widownią i sposobem zajmowania na niej miejsc.
Opiekunka opowiedziała dzieciom jak należy zachowywać się w teatrze oraz wyjaśniła, że mogą tam grać różni aktorzy: aktorzy w maskach, pacynki, kukiełki.
We wtorek dzieci odwiedził kotek (opiekunka w stroju kotka), który pokazał dzieciom przykładowe stroje teatralne aktorów: pszczółki, motylka, kowboja, księżniczki.
Kolejnego dnia prowadząca przedstawiła niebieskim nutkom teatrzyk pt. „Brzydkie kaczątko”.
Podczas czwartkowych zajęć dzieci poznały podstawowe emocje takie jak radość, smutek, płacz, złość, strach. Dzieci wspólnie z opiekunką łączyły w pary ilustracje z sytuacjami, które wywołują emocje z odpowiednimi buziami : wesołą, smutną itp.
Tydzień podsumowała praca plastyczna pt. „Stroje”. Dzieci ozdabiały suknię księżniczki z wykorzystaniem kolorowych farb i gąbeczek.
W pierwszym tygodniu lutego (04.02 – 08.02) dzieci z grupy I zapoznały się z „Częściami ciała”.
Za pomocą kolorowych ilustracji wskazywaliśmy poszczególne części ciała – ręka, noga, głowa, brzuszek oraz części twarzy – oczy, uszy, język, usta. Z pomocą lustra przyglądaliśmy się własnemu odbiciu. Dzieci miały okazje przyjrzeć się swoim twarzom, sylwetkom, machać do swojego odbicia, robić różne miny. Za pomocą kolorowych obrazków przedstawiających czynności tj: mycie rąk, buzi, zębów opiekunka zwraca uwagę na to jak ważne jest utrzymanie swojego ciała w dobrej, zdrowej kondycji. Podczas zabawy w łazience dzieci miały okazje poznać akcesoria, które niezbędne są do utrzymania prawidłowych nawyków higienicznych (mydło, ręcznik oraz pasta i szczoteczka do zębów). Dzieci próbowały samodzielnie myć rączki. Podjęły także pierwsze próby mycia ząbków. Na koniec tygodnia dzieci z pomocą opiekunki wykonały pracę plastyczną pt. „To ja”, gdzie wspólnie uzupełnialiśmy szablon częściami ciała wyciętymi z kolorowego papieru.